https://plus.google.com/u/0/photos/110833050079342158963/albumshttps://plus.google.com/u/0/photos/110833050079342158963/albums

WYSZKÓW

- nasze miasto.

 

        Leży w województwie Mazowieckim, na pograniczu Międzyrzecza Łomżyńskiego w Dolinie Bugu na wysokim jej brzegu, na południowym krańcu Puszczy Białej, 55 kilometrów na północny-wschód od Warszawy, etnicznie należąc do Kurpi Białych.

 

 wyszkow

 

            Siedziba Gminy miejsko-wiejskiej i Powiatu. Obecnie liczy sobie ok. 27 tysięcy mieszkańców. Miasto partnerskie Ejszyszek oraz Kohta-Jävre.

 

Flaga i Herb Wyszkowa (wzięły początek od barw Biskupów Płockich).

 

Nieco Historii.

           

      W pierwszych wzmiankach z 1203 roku określany jako "osada starożytna" i nazywany Wyszkowo. W 1262 wojska mazowieckie stoczyły przegraną bitwę pod niedalekim Długosiodłem. Siedziba parafii od 1378 roku.

          Prawa miejskie otrzyma w 1502 roku. W 1528 roku zezwolono na budowę mostu co przyspieszyło rozwój miasta. Letnia rezydencja Biskupa Wazy z "Tych Wazów". Zniszczony podczas wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Kolejno znajdował się w zaborze pruskim, Księstwie Warszawskim oraz Królestwie Kongresowym. W 1897 roku wybudowano linie kolejową relacji Tłuszcz-Ostrołęka ze stacją w Wyszkowie.

     W 1919 roku rodzi sie tu Mordehaj Anielewicz - późniejszy przywódca Powstania w Gettcie Warszawskim z 1943 roku.

       Podczas Wojny Polsko-Bolszwickiej, w sierpniu, wyszkowska parafia jest ostatnim przystankiem Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski z "Krwawym" Feliksem Dzierżyńskim na czele - Stefan Żeromski upamiętnił to wydarzenie w opowiadaniu "Na probostwie w Wyszkowie".

         Przed II WŚ w połowie zamieszkały przez Żydów. W 1939 roku 1 Dywizja Piechoty Legionów Grupy Operacyjenj "Wyszków" zaciekle broni Bugu forsowanego przez Niemców. W okresie okupacji mieści się tu obóz jeniecki żołnierzy Armii Czerwonej. Miejsce represji okupanta - zamordowano tu łącznie ok. 7 tysięcy osób. W tym czasie miasto zostało ponownie zniszczone.

       W tym okresie jest to siedziba Roju "Wysoki" Szarych Szeregów oraz Ośrodka III Armii Krajowej odwodu "Rajski Ptak". Na terenie ziemi wyszkowskiej (blisko Warszawy, nieprzebyte lasy) działa też leśna baza szkoleniowa SzSz oraz podchorążówka AK Agricola. W okresie "Burzy" Komendant Roju - Jerzy "Wit" Rytel -  zostaje Komendantem Prawobrzeżnej Chorągwi Mazowieckiej. Wcześniej, na tym terenie w akcji Sieczychy ginie Tadeusz Zawadzki "Zośka".

         Do 1952 roku w okolicach walczy oddział Żołnierzy Wyklętych Jana Kmiołka "Wira".

     Kolejne lata to rozwój przemysłowy miasta, powstają trzy duże zakłady produkcyjne a Wyszków rozrasta się.

images

Kościół Św. Idziego zniszczony podczas II WŚ.



Co więcej?

 

        Poniżej umieszczamy linki do dwóch blogów o mieście godnych polecenia:

      

       Mimo, iż już nie w takiej formie jak niegdyś, Wyszków wciąż ma dużo lasów w okolicach po obu stronach rzeki Bug. Jest siedzibą Nadleśnictwa Wyszków.

       Na dawnym terenie Pałacu Skarżyńskich działa Monar, zajmujący się też tematyką rycerstwa.

        W pobliżu Wyszkowa leży Nadbużański Park Krajobrazowy a także kilka rezerwatów. Ten fakt pozwala nam uprawiać Turystykę - oto link do strony poświęconej tej tematyce. Niespełna 9 kilometrów stąd, do Bugu wpada spokojna rzeczka Liwiec, co umożliwia uprawianie kajakarstwa.

      Od 1922 roku działa tu Miejski Klub Sportowy.

      W Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" działają koła artystyczne, rewia "Sylaba" ale też klub Survivalowy, zespół tańca integracyjnego czy folk'u a także teatr.

   Nasze miasto zostało uwiecznione w piosence Czerwonych Gitar "Wyszków tonie".